Facebook’a Yeni Etiket Sistemi (Hashtag) Geliyor!

- 14 Haziran 2013

Sosyal medyanın en büyük kitlesine tam 1 milyar kullanıcıya sahip olan Facebook’un da tıpkı Twitter’daki gibi etkileşimli etiket sistemine yani Hashtag kullanımına başlaması bekleniyor. Çoğu kullanıcı Hashtag sistemini yalnızca Twitter’dan biliyor ancak aslında Tumblr, Instagram ve Pinterest gibi birçok sosyal ağda bu etkileşimli etiket sistemi kullanılmakta.

Hashtag sistemine geçtiğini resmi web sayfası üzerinden duyuran Facebook yetkilileri, üyelerin fotoğraf, metin ya da video gibi paylaşımlar yaparken bundan sonra Hashtag kullanabileceklerini belirtti. Twitter’dan bildiğimiz üzere Hashtag sistemi sayesinde toplumsal olaylarda ve büyük organizasyonlarda kullanıcılar daha geniş kitlelere ulaşma fırsatı bulabiliyor. Facebook bu sistemi daha çok kullanıcılarının etkileşimde olmasını sağlamak ve yeni reklam fırsatları oluşturmak için planlıyor.

“#” işaretiyle kullanılacak olan Hashtag sisteminde kullanıcılar daha önce örneğin İzmir ile ilgili bir şey merak ettiklerinde “#izmir” yazarak İzmir Hashtag’ı ile yapılmış olan tüm paylaşımlara ulaşabilecek ve konuyla ilgili yapılan tüm yorumları görebilecek. Facebook’un Hashtag sistemiyle Twitter’daki gibi toplumsal olaylara tepki yaratabilecek olması bir yönden güzel bir düşünce oluşturuyor ancak Facebook’un yapısı gereği bu sisteme ne kadar uyum sağlayabileceği de tartışılıyor. Ayrıca şuan için hakkında pek fazla bilgi olmayan ve sınırlı bir kullanım imkanı bulunan Hashtag sistemiyle birlikte Twitter’daki gibi Trending Topic bölümü gibi bir bölüm olup olmayacağıysa merakla bekleniyor.

İşte Facebook üzerinde örnek bir Hashtag: Facebook.com/hashtag/izmir


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir