İstanbul’da Patlama! İstiktlal Caddesinde Bombalı Saldırı Gerçekleşti

- 19 Mart 2016

Istanbul’da Patlama

Ankara’daki bombalı saldırıların ardından Türkiye yastayken yine bir patlama da İstanbul’un en merkezi yeri olan Taksim’de gerçekleşti. 19 Mart 2016 tarihinde gerçekleşen saldırıda onlarca yaralı ve canlı bomba dahil dört ölü olduğu söyleniyor.

Patlamanın ardından polis ekipleri İstiklal Caddesinde geniş güvenlik önlemleri aldı ancak meraklı halk hala oradaydı ve ikinci bir patlamanın tehlikesini bile düşünmeden saldırının ardından çevrede hala insan kalabalığı vardı.

İstiklal Caddesindeki Bombalı Saldırının Ardından

Sosyal medyada her türlü fırsattan yararlanarak kendilerine çıkar sağlamak isteyen bir takım insanlar yine iş başındaydı ve patlamanın ardından “kan ihtiyacı var” iddiasıyla sosyal medyada paylaşımlar yapılarak bu görsellerin milyonlara ulaşması ve sosyal medya hesaplarında popülerite artışı sağlandı. Ancak tamamen asılsız olan bu iddialar insanların duygularını sömürmek dışında hiçbir şey ifade etmiyordu.

Dünya’da Türkiye’deki Patlama Nasıl Görüldü

Amerika merkezli kanal CNN’de haber “İstanbul’un merkezinde turistik bir bölgede bombalı saldırı yapıldı ve en az dört kişi ölürken 20 kişi de yaralandı.” ifadesi yer alırken İngiliz yayın kuruluşu The Mirror, “İstanbul’un kalbinde intihar saldırısı yapıldı.” şeklinde yazdı. Türkiye’de de önemli bir kitleye hitap eden Euronews haber kanalı da olayı yakından takip ediyordu ve İstiklal caddesindeki durumu en belirgin haliyle aktardı.

Tüm bunlar yaşanırken Türk halkı Facebook ve Twitter gibi sosyal medya uygulamalarına mobil servisler üzerinden ulaşımda da sorunlarla karşılaştı. Belki yoğunluktan belki de bir önlem olarak sosyal medya siteleri bir süreliğine yine yasaklandı. Umarım bu gibi tüm Türkiyeyi derinden üzen benzer olaylarla tekrar karşılaşmayız…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir