Photoshop Abstract ve Işık Efektleri Nasıl Yapılır?

- 29 Nisan 2013

Grafik forumlarında dolaşırken bazı Photoshop kullanıcılarının Abstract tarzı çizgilerin ve parlama efektlerinin nasıl yapıldığını sorduğunu gördüm. Maalesef ki yeterli kaynak sağlanmadığı için faydalı bilgiye ulaşamadıklarını fark ettim. Bu nedenle ışık görselleri ve parlama özellikleriyle ilgili bir örnek hazırlamaya karar verdim.

Aşağıdaki tüm işlemleri tamamladığımızda bu gördüğünüze benzer düzenlenebilir bir görselimiz olacak.

1. Kısım

Öncelikle Gradient Tool ile bir Radial Gradiant oluşturuyoruz. Bunun için Gradient Tool’u seçiyoruz ve sol üst kısımdan Radial Gradient seçeneğini işaretliyoruz. Daha sonra renk ayarlarını Foreground to Background olarak ayarlıyoruz. Ayrıca gerekli renk değerleri aşağıdaki gibi ayarlanmalı.

Foreground renk değerimiz: #922f00
Background renk değerimiz: #000000

Elimizdeki Layer’i Ctrl+J kısayol tuşuyla kopyalıyoruz ve üste gelen ikinci Layer’in Blending Mode’unu Color Dodge olarak seçiyoruz. Bu işlemlerin ardından elimizde aşağıdaki gibi bir görüntü oluşuyor.

2. Kısım

Görselimize hoş bir Texture görüntüsü kazandırması için Clouds efektlerinden yararlanıyoruz. Renk seçeneklerimizi #ffffff koduyla beyaz ve #000000 koduyla siyah olarak ayarladıktan sonra menüde bulunan Filter > Render > Clouds seçeneğini seçiyoruz ve siyah-beyaz bulutların bulunduğu bir arka plan elde ediyoruz.

Texture olarak kullanacağımız bu Layer’in Opacity değerini %30 olarak ayarlıyoruz ve Blending Mode’unu Overlay seçiyoruz. Ardından Filter > Sketch > Chrome yolunu izliyoruz ve Chrome filtresinin değerlerini 4 ve 7 olarak bırakıyoruz.

Bu işlemlerle birlikte görselimiz aşağıdaki hale geliyor:

3. Kısım

Üçüncü aşamada parlama efektlerini yapıyoruz. Bunun için öncelikle Path Tool aracılığıyla kendi isteğimize göre bir Path çizgisi oluşturuyoruz. Biz “S” harfine benzer bir çizgi oluşturduk. Parlama efektinin hoş görüntüsünü bozmamak için çizginin köşeli olmamasına özen göstermemiz gerekiyor.

4. Kısım

Paintbrush Tool kullanarak parlama efektini oluşturmaya başlıyoruz. 3 px kalınlığına ve 100% sertliğe sahip bir Brush seçiyoruz. Brush ayarlarımızı yaptıktan sonra Layer’a stil vererek parlama efektini tamamlayacağız.

Path çizgisini Pen Tool ile sağ tıklıyoruz ve Stroke Path seçeneğini işaretliyoruz. Bu sayede son ayarlamalarını yapmış olduğumuz Brush’ımız Path çizgimize uygulanacak. Ardından kolay çalışmak için Path çizgimizi kaldırabiliriz.

5. Kısım

Şimdi bazı efektlerle parlama görüntüsünü sağlıyoruz. Color Overlay, Outer Glow ve Drop Shadow özelliklerini Layer stilimize tanımlıyoruz.

Dilerseniz parlama efektini bizim tasarım dosyamızdan Copy Layer Style ve Paste Layer Style komutlarını kullanarak kolayca elde edebilirsiniz. PSD dosyasını indirmek için sayfanın en altındaki indirme bağlantısına tıklayınız.

Bu işlemler sonucunda görselimiz bu şekilde parlayacak 🙂

6. Kısım

Bu kısım son aşama olarak görselimize farklı renkler katacak. Gradient Tool ile mavi bir ton seçerek yeni bir Layer’e uygulayacağımız bu renk sayesinde rengarenk bir parlaklık oluşacak. Blending Mode’unu Color olarak belirleyeceğimiz bu Layer’in ayrıca Opacity değeri %50 olacak.

İşte sonuç:

Dersimizdeki PSD dosyasını indirmek için burayı tıklayınız.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir