Photoshop ile Dijital Bokeh Etkisi Nasıl Yapılır?

- 6 Haziran 2013

Photoshop efektlerine daha fazla hakim olmak ve güzel bir arkaplan resmi oluşturabilmek istiyorsanız bokeh tarzı parlak görsellerin nasıl yapıldığını bilmeniz gerekir. Hem fotoğraflarda hem ilustrasyonlarda oldukça hoş bir görüntü oluşturan bokeh yansımalarını Photoshop kullanarak nasıl yapabileceğimizden bahsedeceğim.

Photoshop ile bokeh efektleri oluşturmak için lütfen rehberimizi adım adım takip ediniz.

1. Kısım

Öncelikle yeni bir doküman oluşturuyoruz. İdeal ekran çözünürlüklerine göre oluşturacağımız ekranın boyutu 1920×1200 piksel olacak. Layer’imizin Background’una çok koyu gri bir renk veriyoruz. Bu renk koyu olacak ancak siyah olmayacak. Rengin Hex değeri şu şekilde: #262626

2. Kısım

Ellipse Tool (U) aracını seçiyoruz ve bir yuvarlak oluşturuyoruz. Renk olarak siyah seçiyoruz ve Layer > Layer Style > Blending Options kısmından Fill Opacity değerini %50 olarak ayarlıyoruz. Ardından Stroke kısmından 10 piksel boyunda bir dış çizgi seçiyoruz. Bu dış çizginin iç kısımdan daha koyu bir görünüme sahip olmasını sağlayacaktır.

3. Kısım

Oluşturduğumuz yuvarlağı seçiyoruz ve Edit > Define Brush kısmına gelerek objemizi bir fırçaya dönüştürüyoruz. Daha sonra bu fırçayı kullanacağız.

4. Kısım

Window > Brushes (F5) kısmına geliyoruz ve bir önceki adımda oluşturduğumuz fırçamızı seçiyoruz. Fırçanın boyutu çok önemli değil bunu kullanacağımız yere göre ayarlamamız gerekecek. Ancak Spacing değeri oldukça önemli bu nedenle 100% olarak ayarlamalıyız. Daha sonra Shape Dynamics, Scattering ve Transfer kısımlarından görselimizdeki ayarlamaları yapıyoruz. Not: CS6’dan önceki sürümlerde Transfer kısmı yerine Other Dynamics yer almaktadır.

5. Kısım

Rengârenk Layer oluşturduktan hemen sonra Bokeh yansımalarını çizmeye başlayacağız. Önce yeni bir Layer oluşturuyoruz ve Layer stillerini kullanarak gökkuşağı rengimizi oluşturmaya başlıyoruz. Gradient değerlerimiz şu şekilde olacak: Blend Mode: Overlay, Opacity: 100%, Linear, Angle: 45 derece, Renkler: Sarı (#00085), Mavi (#1bdaeb), Mor (#9b3b81), Turuncu (#d27e34).

6. Kısım

Layer paletimizde yeni bir Folder oluşturuyoruz. Bu klasör sayesinde içeriğine dahil edeceğimiz tüm Layer’lara aynı efektleri verebileceğiz. Klasörümüzün adını Bokeh Klasörü olarak değiştiriyor ve Blend Mode ayarını Color Dodge olarak belirliyoruz. Bokeh Klasörü içerisine yeni bir Layer oluşturarak Brush Tool (B) ile beyaz renkte Bokeh yansımalarımızı çizmeye başlıyoruz. İlk Layer’imiz için 500px boyutunda fırça ile Bokeh yansımalarımızı çiziyoruz.

7. Kısım

Filter > Blur > Gaussian Blur kısmına giderek Layer’imiz için 20 piksel değerinde Blur efekti uyguluyoruz.

8. Kısım

Yeni bir Layer oluşturuyoruz ve Brush Tool ile daha fazla Bokeh yansıması çiziyoruz ancak bunlar diğerinden biraz daha küçük olmalı. Ardından Filter > Blur > Gaussian Blur kısmına giderek 4 piksellik Blur efektini tekrardan yeni Layer’imize veriyoruz. Bu Layer, bir önceki adımlarda oluşturduğumuz Layer’dan üstte durmalıdır.

9. Kısım

Bir önceki adımdaki işlemleri tekrarlayarak daha küçük Bokeh yansımaları çiziyor ve bu kez 1 piksellik ufak bir Blur efekti veriyoruz.

Sonuç

Tüm bu 9 adımlık işlemin ardından elimizde görseldeki gibi parlak ve ışıl ışıl bir arka plan resmi oluşmuş olacak. Fırça seçenekleriyle oynayarak daha farklı yansımalar elde edebileceğinizi unutmayın. Ayrıca Blur ayarlarını zevkinize göre az veya çok da verebilirsiniz bu tamamen sizin zevkinize kalmış.

Rehberi hazırlarken kullandığımız PSD dosyasının bir kopyasını indirmek için burayı tıklayın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir